آمریکایی‌ها حق دخالت در بندر چابهار را ندارند

[ad_1]

به گزارش تسنیم، «گدام دارمندرا» سفیر هند در تهران درباره بندر استراتژیک چابهار که براساس توافقنامه سه‌جانبه هند، افغانستان و ایران در حال توسعه است، تصریح کرد که آمریکا حق دخالت در این باره را ندارد.

به گزارش «هندوستان تایمز»، دهلی‌نو مشغول توسعه این بندر است و تجهیزات سنگینی نیز برای این مهم از کشورهایی چون ایتالیا، فنلاند، آلمان و چین سفارش داده شده است.

دارمندرا با اشاره به “فشارها” گفت که هند تنها کشوری است که در روابط تجاری دوجانبه با ایران توافق تجاری براساس رویپه-ریال دارد.

وی افزود: ما در حال کار بر روی چابهار، خرید تجهیزات و آماده‌سازی چابهار هستیم، ما به آمریکایی‌ها گفته‌ایم که حق دخالت درباره چابهار را ندارند.

در سال‌های اخیر روابط تجاری کابل و تهران در حال افزایش بوده و ایران به بزرگترین شریک تجاری افغانستان تبدیل شده است.

افغانستان تجارت با ایران و استفاده از بندر «چابهار» را برای این کشور حیاتی اعلام کرده و خواستار لغو تحریم‌های آمریکا در روابط با تهران است.

«تامس لینچ» کارشناس دانشگاه دفاع ملی آمریکا نیز نقش بندر چابهار برای شکوفایی اقتصادی افغانستان را حیاتی دانسته و تاکید می‌کند که افغانستان نمی‌تواند از طریق هوا واردات و صادرات کند.

وی افزود: افغانستان نمی‌تواند از مسیر پاکستان به تجارت ادامه دهد زیرا این کشور برای هر چیزی باج گیری می‌کند. شاهرگ اقتصادی افغانستان از بندر چابهار می‌گذرد.

بندر چابهار در ایران به کالاهای صادراتی افغانستان دسترسی نامحدودی را به آب‌های آزاد داده و محصولات زراعتی افغانستان از طریق این بندر به هند و سایر کشورها صادر می‌شوند.

[ad_2]

Source link