بشار جعفری: آمریکا اسکیزوفرنی سیاسی دارد

[ad_1]

بشار جعفری تاکید کرد که سیاست‌های محاصره و تحمیل اقدامات اقتصادی اجباری یک‌جانبه بخشی از سیاست‌های کور غرب بوده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بشار جعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل اظهار کرد: این اقدامات روی دوم سکه تروریسم است که خون سوری‌ها را بر زمین ریخت و دستاوردهای آنان را از بین برد.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد در نشست روز سه‌شنبه شورای امنیت که از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد، گفت: حمله به واحد پول ملی ملت سوریه، غذا، دارو و زندگی سوری‌ها و ایجاد موانعی در مسیر تلاش‌های مؤسسات دولت برای فراهم آوردن نیازهای اساسی و ارائه خدمات عمومی، دروغ پردازی‌های غرب در خصوص امور بشردوستانه را آشکار می‌کند.

دکتر بشار جعفری بیان کرد: عدم پاسخگویی دولت آمریکا و اتحادیه اروپا به خواسته‌های سازمان ملل و بین‌المللی برای پایان دادن به اقدامات اقتصادی و اجباری اعمال‌ شده علیه ملت سوریه و اقدام آمریکا و اتحادیه اروپا در تمدید و تشدید آن اقدامات همزمان با اجرای آنچه موسوم به “قانون قیصر” (سزار) نشانگر بی‌اعتنایی آمریکا به قانون بین‌المللی و دستاوردهای بشریت است.

نماینده دائم سوریه گفت: اظهارات اخیر جیمز جفری (نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه) یک اعتراف به مسؤولیت مستقیم آمریکا در رنج مردم سوریه است، این اظهارات بار دیگر تاکید می‌کنند که دولت آمریکا از طریق چشمان اسرائیل به منطقه نگاه می‌کند چون خواسته‌های جفری همان خواسته‌های قدیمی اسرائیل هستند.

بشار جعفری توضیح داد: سوریه دو هفته پیش از دولت‌های برخی از کشورها و در راس آنان آمریکا، انگلیس، فرانسه و ترکیه به دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت شکایت کرد.

این نماینده سوری افزود: دولت‌های این کشورها طی ۹ سال گذشته از گروه‌های تروریستی و شبه نظامیان جدایی طلب حمایت می‌کردند و دست به دخالت نظامی مستقیم و اشغال بخش‌هایی از اراضی سوریه و ارتکاب جنایات و سرقت منابع طبیعی و آثار و محصولات کشاورزی زده‌اند.

نماینده دائم سوریه ادامه داد: این اقدامات و نقض آشکار اصول قانون بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد ناسازگاری رفتار این دولت‌ها با اهداف منشور سازمان ملل را نشان می‌دهد.

وی تاکید کرد: این اقدامات یک تلاش آشکار برای دخالت خطرناک و مخرب در مسیر فرایند سیاسی که توسط فرستاده ویژه سازمان ملل تسهیل می‌شود، به شمار می‌رود. هدف آن اقدامات تبدیل این مسیر از یک گفت‌وگوی ملی سوری – سوری به رهبری و مالکیت سوری به شکلی از تحمیل اراده این کشورها بر سازمان ملل و وسیله‌ای برای تحمیل دیکته‌های برخی از کشورهاست.

بشار جعفری تصریح کرد: سوریه از دبیرکل سازمان ملل متحد و شورای امنیت خواست همه کشورها را مجبور کنند تا از انجام هر اقدامی که منجر به تضعیف استقلال و مسیر روند سیاسی و گزینه‌های ملت سوریه، امنیت و ثبات سوریه می‌شود، دست بردارند.

وی افزود: سوریه نیز از دبیرکل سازمان ملل خواست تا مقامات قانونی دبیرخانه را مامور تدوین یک گزارش فوری در مورد سازگاری قوانین و تصمیمات آمریکا و اروپا متعلق به اعمال محاصره اقتصادی علیه ملت سوریه با منشور سازمان ملل و قطعنامه‌های شورای امنیت کند.

نماینده دائم سوریه در پایان گفت: آمریکا روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت از میدان‌های نفتی سوریه سرقت می‌کند، آمریکا همچنان اقدام به سرقت ۴۰۰ هزار تن پنبه و آتش زدن هزارها هکتار از مزارع گندم کرده و به “تقسیم سوریه” و تضعیف قیمت لیر سوریه افتخار و بخش از خاک سوریه را اشغال و از متحد ترکیه خود نیز حمایت می‌کند، علی رغم این همه نماینده آمریکا در مورد نگرانی دولت خود نسبت به وخیم‌تر شدن وضعیت زندگی شهروندان سوریه دم می‌زند. سؤال این است که آیا این اسکیزوفرنی سیاسی است؟

[ad_2]

Source link