حماس و فتح در مورد اتحاد نیروها علیه اسرائیل توافق کردند

[ad_1]

به گزارش مهر به نقل از اسپوتنیک، «صالح العروری» معاون سیاسی جنبش حماس اعلام کرد که رویدادهای یک سال اخیر از جمله تصمیم امارات متحده عربی به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی رهبران جنبش حماس و فتح را برآن داشت که در مورد پیوستن و اتحاد نیروهای خود جهت مقابله با تل آویو به توافق برسند.

العروری در گفتگو با شبکه تلویزیونی المیادین گفت که مردم فلسطین در سال ۲۰۲۰ سه بار «از پشت خنجر خورده اند»؛ نخستین بار با پیشنهاد طرح صلح جانبدارانه اسرائیل- فلسطین از سوی دولت آمریکا در ماه ژانویه، دومین بار با اعلام الحاق بخشهای وسیعی از کرانه باختری و دره رود اردن در بهار سال جاری و مرتبه سوم نیز اقدام ابوظبی برای عادی سازی روابط با تل آویو بوده است.

طبق اظهارات معاون سیاسی حماس، «خطرهای بی سابقه فراروی نهضت فلسطین» به این معناست که فلسطینیان بیش از این نمی‌توانند اختلاف میان نیروهای مهم سیاسی خود را بپذیرند. از این رو، حماس در تماس با رهبران جنبش فتح و «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین پیرامون اتحاد نیروها علیه اسرائیل با آنها گفتگو کرد.

بنا بر گزارشها، دو طرف (حماس و فتح) بر سر سه ابتکارعمل توافق کردند که توسط کمیته مشترک به مرحله اجرا گذاشته می‌شود. این ابتکارعملها عبارتند از سازماندهی مقاومت علیه اسرائیل در کرانه باختری، اصلاح سازمان آزایبخش فلسطین (یک سازمان چند گروهی که فتح بزرگترین شاخه آن است)، و همچنین تلاش برای پایان دادن به اختلاف نظری است که در انتخابات سال ۲۰۰۶ میان حماس و فتح بوجود آمد.

[ad_2]

Source link