مجسمه‌های‌ سنگی، “میراث فرهنگی” و بحث نژادپرستی در آمریکا

[ad_1]

به گزارش ایسنا به نقل از دویچه وله، در سراسر آمریکا می‌توان مجمسه‌های شخصیت‌های سیاسی و نظامی را یافت که در تاریخ این کشور از پیروان و حامیان کنفدراسیون ایالت‌های جنوبی و به این ترتیب هوادار برده‌داری بوده‌اند.

این مجمسه‌ها و نشانه‌ها اکنون در جریان بحث‌ نژادپرستی و تبعیض نژادی در آمریکا که در پی مرگ خشونت‌بار جورج فلوید درگرفته است، به تزلزل افتاده‌اند. کشته‌شدن فلوید توسط پلیس مینیاپولیس اعتراضات و ناآرامی‌های گسترده‌ای در آمریکا به دنبال داشته که همچنان جریان دارند.

تنها در کاخ کنگره آمریکا در واشنگتن ۱۱ مجمسه از این شخصیت‌های “بحث‌برانگیز” وجود دارد که به گفته نانسی پلوسی، چهره برجسته حزب دموکرات، باید برداشته شوند.

پلوسی که ریاست کنگره را برعهده دارد، در نامه‌ای به کمیسیون فراحزبی کنگره آمریکا نوشته، مجمسمه‌های شخصیت‌هایی که “در راه بی‌رحمی و بربریت قدم برداشته‌اند”، باید محو شوند. پلوسی وجود این مجسمه‌ها را “ستایش از نفرت” دانسته است.

یکی از این چهره‌های تاریخی جفرسون دیویس، رئیس جمهور ایالات مؤتلفه آمریکا در جنگ داخلی ایالات متحده در سال‌های ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ میلادی است که با ایالات شمالی در نبرد بود. رابرت ئی لی، ژنرال معروف ارتش مؤتلفه که فرماندهی ارتش ایالات جنوبی را در نبرد گتیسبرگ در سال ۱۸۶۵ برعهده داشت، یکی دیگر از این شخصیت‌های تاریخی است.

البته مجسمه ژنرال لی اکنون حذف شده است. این مجسمه که نه در واشنگتن بلکه در نیو اورلیان قرار داشت، به دستور میچ لانریو، شهردار این شهر برداشته شد. در شهر ریچموند در ایالت ویرجینا نیز مجسمه‌ای از این ژنرال وجود دارد که اکنون به دستور رالف نورثهم، فرماندار ایالت ویرجینا برداشته می‌شود.

ایالت کارولینای شمالی حتی سرگرم تهیه مصوبه‌ای قانونی است که بر اساس آن، تمامی نشانه‌های یادبود و مجسمه‌های تاریخی که ممکن است “نوری مثبت به برده‌داری و به این ترتیب به نژادپرستی بیاندازد”، باید حذف شوند.

در بوستون حتی معترضان یک مجسمه کریستف کلمب، دریانورد مشهور را “سر بریدند”. کلمب کاشف قاره آمریکا تلقی می‌شود و او به باور منتقدان هموارکننده راه استعمارگران بوده و به عبارتی باعث قتل شمار زیادی از بومیان این قاره شده است.

اما فقط این مجسمه‌ها نیستند که اکنون بحث و مشاجره بر سر آن‌ها درگرفته است. در آمریکا ۱۰ پایگاه نظامی وجود دارند که به نام ژنرال‌های ارتش مؤتلفه نامگذاری شده‌اند.

پس از آنکه در پی کشته‌شدن جورج فلوید اعتراضات و ناآرامی‌ها علیه نژادپرستی در آمریکا بالا گرفت، مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده و رایان مک‌کارتی وزیر ارتش آمریکا پیشنهاد کردند که برای پایگاه‌هایی چون “فورت براگ” در کارولینای شمالی و فورت هود در تگزاس نام‌های جدیدی انتخاب شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اما با تغییر نام پادگان‌های نظامی که به یاد فرمانده‌های ارتش مؤتلفه نامگذاری شده‌اند، مخالفت کرده است. ترامپ در پیامی که در شبکه توییتر نوشت که این پادگان‌ها “بخشی از میراث بزرگ آمریکا هستند”.

در توییت ترامپ آمده است: «ایالات متحده قهرمانان خود را در این مکان‌های مقدس آموزش داده، [به جنگ فرستاده] و در دو جنگ جهانی پیروز شده است. از این رو دولت من هرگز اجازه نمی‌دهد که این تأسیسات نظامی پرشکوه تغییر نام یابند.»

کنفدراسیون ایالت‌های جنوبی آمریکا ائتلافی از این ایالات بود که در پی پیروزی آبراهام لینکن در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۸۶۰ میلادی جدایی خود را از ایالات متحده اعلام کرد. ارتش مؤتلفه پس از جنگی چند ساله (۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵) سرانجام از ارتش ایالات شمالی شکست خورد و ایالات مؤتلفه در پی تسلیم ارتش جنوب بار دیگر به ایالات متحده پیوستند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید