میزان موفقیت پلاسمادرمانی برای کرونایی‌ها چقدر است؟

[ad_1]

به گزارش مشرق، با شیوع ویروس کرونا تحقیقات در مورد راه‌های درمان این بیماری در سراسر جهان آغاز شد و در همان ماه‌های اولیه در تحقیقات مشخص شد که یکی از درمان‌های بیماری کووید-۱۹ پلاسما درمانی است که می تواند کمک شایانی به درمان مبتلایان کند.

در این روش درمانی، پلاسمای فرد بهبودیافته می‌تواند خط اول دفاع برای افراد مبتلا به کووید-۱۹، به ویژه برای افراد مسن و در معرض خطر باشد. همچنین به داروهای ضد ویروسی نیز که هم‌اکنون مورد آزمایش قرار گرفته‌اند نیاز است و از دیگر سو واکسن می‌تواند بیشترین تلاش را برای کند کردن یا متوقف کردن انتقال انجام دهد.

قدمت پلاسما درمانی

پلاسما درمانی قدمتی بیش از یک قرن دارد. در ۱۸۹۰ میلادی از این روش برای درمان بیماری دیفتری استفاده شده است. روشی که در دهه‌های اخیر برای درمان سارس، مرس و ابولا هم استفاده شده، اما حالا با یافته‌های جدید بسیاری از کشورها در حال تحقیق روی این روش درمانی هستند تا از میزان اثربخشی آن روی بیماری کووید- ۱۹ مطمئن شوند.

آنچه در حال حاضر می‌توان به طور قطعی در مورد درمان بیماری کووید- ۱۹ مطرح کرد، این است که روش‌های مختلف در جهان در مرحله تحقیق و کارآزمایی بالینی قرار دارند و تاکنون هیچ داروی قطعی و اختصاصی برای آن معرفی نشده است.

پلاسما درمانی به عنوان یکی از روش‌ها می‌تواند روزنه‌ای امیدبخش برای جهان باشد و اگر همانند سارس، مرس و ابولا در مورد کووید- ۱۹ هم تاثیر بگذارد، قدر مسلم میزان مرگ و میر جهانی ناشی از این ویروس نوپدید را به طور جدی و قابل توجه کم خواهد کرد.

پلاسما افراد بهبود یافته ارزشمند است

مسئله پلاسما درمانی از اولویت‌های مسوولان ارشد وزارت بهداشت است، بهبشیر حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون کشور درخصوص اهدای پلاسمای خون هم گفت: افرادی که کرونا گرفتند و بهبود یافتند و ۲۸ روز از بهبودی گذشته می توانند به مراکز ۲۵ گانه انتقال خون مراجعه کنند و هیچ ترسی نداشته باشند.

سخنگوی سازمان انتقال خون افزود: افراد بهبود یافته انسان‌های مهمی هستند زیرا پادتنی دارند که می تواند به افراد نیازمند کمک کنند.

حاجی بیگی گفت: از مجموع ۷۳۲۳ نفر نزدیک ۶ هزار واحد پلاسما اخذ شده است که تقریبا آمارش ۲ درصد بهبود یافته ها است و امیدواریم افراد بهبود یافته به شکرانه سلامتی بیایند و پلاسما اهدا کنند.

توسط پلاسما درمانی مرگ و میر ۵۰ درصد کاهش یافته

همچنین پلاسما درمانی می‌تواند باعث کاهش مرگ و میر شود، در همین زمینه پیمان عشقی رئیس سازمان انتقال خون کشور نیز در مود پلاسما درمانی گفت: کارآزمایی اول پلاسما درمانی تمام شده است و نتایج خوبی داشته که نتایج آن این بود که در بین حدود ۲۰۰ بیماری که پلاسما گرفته بودند در مقایسه با ۷۰ نفر گروه شاهد، مرگ و میر ۵۰ درصد کاهش یافته است و مدت اقامت در بیمارستان هم ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده بود.

وی افزود: میزان درمان بیمارانی که پلاسما درمانی شدند و کارشان به آی سی یو کشیده شده بود نیز بیش از ۵۰ درصد بیشتر بهبود یافتند. میزان مرگ و میر آنها حداقل ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده بود. وقتی پلاسما به موقع و سریع به بیماران برسد میزان موفقیت پلاسما درمانی قابل قبول است این آمار امیدوار کننده است و سبب شد که سازمان انتقال خون کارآزمایی بالینی دوم را شروع کند و از این روش در بیماران بدحال در ۲۴ ساعت اول بستری استفاده می شود.
پلاسما درمانی در پروتکل درمانی کرونای تعریف شود

حسن ابوالقاسمی عضو شورای عالی سازمان انتقال خون درباره پلاسما درمانی برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا بیان کرد: توصیه ما این است که پلاسما درمانی در پروتکل درمانی کووید- ۱۹ اضافه شود و بیماران در اولین فرصت حتی در اورژانس بتوانند از پلاسما استفاده کنند. دو مطالعه با حجم نمونه ۵۰ مورد روی بیماران بدحال و ۱۱۷ مورد روی بیماران شدید انجام و با ۷۴ مورد از گروه کنترل، مقایسه شد.

عضو شورای عالی سازمان انتقال خون گفت: پلاسما درمانی طول دوران بستری بیماران بدحال و شدید را کاهش داد و میزان مرگ و میر در آنها را کمتر کرده، اما هنوز این مطالعات باید ادامه پیدا کند و در بیماران متوسط که بدحال نیستند نیز انتظار داریم با مصرف پلاسمای بیماران بهبود یافته، وضعیت آنها کمتر به سمت شدید شدن بیماری برود.

[ad_2]

Source link