نیم میلیون آمریکایی از ترامپ می‌خواهند «کو کلوس کلن» را سازمان تروریستی بنامد

[ad_1]

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، این طومار در سایت change.org تاکنون بیش از ۵۶۵ هزار امضاء جمع کرده و تعداد امضاها رو به افزایش است.

در این درخواست آمده: کوکلوس کلان مرتکب تجاوز و قتل مردم شده و شهرهایی را که به دست آمریکایی‌های آفریقایی تبار ساخته شده خراب کرده است. تروریسم استفاده از خشونت و ارعاب در جهت اهداف سیاسی است. درخواست ما این است که اگر “آی‌ای‌آی‌ال” یا “آی‌آس‌آی‌اس”  به خاطر اقدامات آن‌ها گروه تروریستی نام گرفته، آن‌گاه مطمئناً “ک‌ک‌ک‌” (کوکلوس کلان) کاملا در قالب یک گروه تروریستی است.

این درخواست به “داعش”، گروهی که در معیارهای بین‌المللی تروریستی لقب گرفته، اشاره داشت.

دومین درخواست در سایت change.org که آن نیز خواهان تروریست شناخته شدن گروه “ک‌ک‌ک” است، بیش از ۱۴۱ هزار امضا گردآوری کرده است.
این درخواست‌ها بعد از آن مطرح می‌شود که یک دادستان در ویرجینیا اعلام کرد مردی که آخر هفته گذشته کامیون خود را به سمت اعتراضات “جان سیاه‌پوستان مهم است” در “ریچموند” رانده، اعتراف کرده که از رهبران گروه “ک‌ک‌ک” است.

هنوز معلوم نیست دولت ترامپ چگونه می‌تواند به این درخواست‌ها توجه نشان دهد، با فرض اینکه چنین چیزی در وهله اول ممکن باشد.

دولت فدرال فقط صلاحیت تعیین گروه‌های خارجی را به عنوان سازمان‌های تروریستی دارد؛ زیرا هیچ اساسنامه‌ای برای تروریسم داخلی وجود ندارد که طبق آن بتوان گروه‌های مستقر در ایالات متحده را برچسب‌گذاری کرد. این پرسش زمانی مطرح شد که رئیس جمهور دونالد ترامپ هفته گذشته اعلام کرد که او به دنبال برچسب‌گذاری گروه ضدفاشیست “آنتی‌فا”- بعد از خشونت ایجاد شده در برخی اعتراضات وسیع علیه بی‌عدالتی نژادی-  به عنوان سازمان تروریستی است که رئیس جمهور مقصر آن‌ها را گروه افراطی چپ‌گرا می‌داند.

کوکلوس کلان چیست؟

در ۲۴ دسامبر سال ۱۸۶۵ م. سازمان کوکْلوکسْ کِلن (Ku Klux Klan) توسط جمعی از نژادپرستان متعصب تروریست و با هدف نابودی و ارعاب سیاه‌پوستان در جنوب آمریکا تأسیس شد. این سازمان به‌سرعت توسعه یافت و گروه گروه مردمی که از برده‌داری محروم شده بودند به این سازمان مخوف پیوسته پس از مسلح شدن، به جان سیاهان افتادند.

فعالیت سازمان کوکلوس کلان به‌معنی حصار قبیله یا گروه دایره، در سال‌های ۱۸۶۶ تا ۱۸۶۹ بسیار وسیع و گسترده بود و هزاران سیاه‌پوست آمریکا به دست اعضای این فرقه به‌طرزی فجیع به قتل می‌رسیدند. اعضای کوکلوس کلان، شب‌هنگام، ماسک سفید مخصوصی بر چهره زده لباس بلندی مانند کفن سفید بر تن می‌کردند و نوعی کلاه سفید نوک‌تیز به سر می‌گذاشتند. آنان هر شب که دستور ترور و قتل داشتند، ابتدا مراسم مخصوصی را به جا می‌آوردند. در آن مراسم آنان به‌دور یک صلیب چوبی که ارتفاع آن به بیش از سی متر می‌رسید حلقه می‌زدند و شاهد سوختن آن می‌شدند و با هم سرود مذهبی می‌خواندند.

هر شب که مردم آمریکا چنین مراسمی را نظاره می‌کردند، فردا شاهد چنین جسد سیاه‌پوست در داخل جوی‌های آب، زیر پل‌ها و یا در نقاطی دور از شهرها بودند. سازمان کوکلوس کلان که مخالف آزادی اجتماعی سیاه‌پوستان آمریکا بود، فعالیت‌های جنایت‌کارانه خود را برای قتل سیاهان و ترور کسانی که موافق آزادی اجتماعی سیاهان بودند، بار دیگر در شانزدهم اکتبر ۱۹۱۵ آغاز کرد. این فعالیت‌ها طی دهه‌های پس از آن با شدت و ضعف ادامه یافت اما در طول دهه ۱۹۶۰ کارنامه خون‌باری از کوکلوس کلان ارائه شد.

از جمله کشته‌شدگان این گروه تروریستی، مالکوم ایکس، رهبر مسلمانان سیاه‌پوست آمریکا و مارتین لوترکینگ رهبر مسیحیان سیاه‌پوست این کشور در سال‌های ۱۹۶۵ و ۱۹۶۸ می‌باشند که از جمله برجسته‌ترین قربانیان این گروه بودند. دولت‌های آمریکا که همگی بدون استثنا، سیاست‌های‌شان مبتنی بر گرایش‌ها و تمایلات نژادپرستانه بوده  نه‌تنها از تاریخ تشکیل این فرقه در قرن نوزدهم تاکنون حاضر نشده‌اند آن را که هنوز دل به احیای برده‌داری بسته است، توقیف نمایند و باز، نه‌تنها هیچ یک از اعضای این سازمان تا به امروز مجازات نشده‌اند، بلکه گاه چهره‌های سرشناس این تشکیلات، به‌عنوان مقامات دولتی در هیئت حاکمه آمریکا، پست‌های مختلفی را نیز اشغال کرده‌اند.

اکنون نیز سازمان مزبور که از سوی اتحادیه‌های بزرگ مالی آمریکا حمایت می‌شود، به‌صورت یک تشکیلات رسمی مذهبی، دارای شعبه‌هایی در سراسر ایالات متحده است.

[ad_2]

Source link