هیچ رئیس‌جمهوری به اندازه ترامپ ناشیانه از تحریم‌ها استفاده نکرده است

[ad_1]

به گزارش فارس، پایگاه «ووکس‌نیوز» به شکست تحریم‌های دولت ترامپ علیه ایران، کره شمالی و ونزوئلا اشاره کرده و نوشته روسای جمهور آتی آمریکا باید از این درس بگیرند.

در این یادداشت درباره توسل مفرط ترامپ به تحریم‌ها در موارد نوشت: «تغییر رفتار ایران؟ تحریم. برچیدن زرادخانه هسته‌ای کره شمالی؟ تحریم. خلع دیکتاتور ونزوئلا؟ درست حدس زده‌اید، تحریم.»

در ادامه این مطلب آمده است: «استفاده کور از قدرت اقتصادی آمریکا- در راهبردی که دولت نام “فشار حداکثری” بر آن گذاشته- از جمله شاخصه‌های سیاست خارجی ترامپ است. هیچ رئیس‌جمهوری تا به این حد برای حل مشکلات پیچیده به تحریم‌ها تکیه نکرده است.»

ووکس‌نیوز نوشته با این حال کارشناسان این را هم گفته‌اند که هیچ رئیس‌جمهوری تا به این حد از درک ماهیت جنگ اقتصادی و نحوه استفاده صحیح از آن عاجز نبوده است.

«دیوید بالدوین»، کارشناس مسائل اقتصاد بین‌المللی در دانشگاه پرینستون گفت: «من هیچ‌گاه ندیده‌ام که رئیس‌جمهوری تا این حد ناشیانه از تحریم‌ها استفاده کند.»

دولت آمریکا بعد از خروج از «برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفته و به سیاست‌هایی تحریک‌آمیز علیه ایران، از جمله ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روی آورده است.

ترامپ  وعده داده بود با خروج از برجام و پیگیری سیاست موسوم به «کارزار فشار حداکثری» ایران را به حضور پای میز مذاکره برای رسیدن به «توافقی بهتر» -به زعم او- مجاب خواهد کرد.

در حالی که بیش از ۲ سال از این وعده می‌گذرد دولت آمریکا در تحقق این هدف ناکام مانده و به همین دلیل ترامپ به خصوص در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر از سوی گروه‌های مختلف در آمریکا آماج انتقادات قرار گرفته است.

منتقدان ترامپ او را به نداشتن راهبرد در قبال ایران، تشدید بی‌مورد تنش‌ها با این کشور و جدا کردن مسیر آمریکا از متحدانش متهم کرده‌اند.

[ad_2]

Source link