واکنش آنکارا به تهدیدهای ماکرون برای تحریم ترکیه

[ad_1]

به گزارش فارس، اظهارات روز گذشته «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه که تلویحا خواستار اعمال تحریم بر ترکیه بخاطر فعالیت در شرق دریای مدیترانه و ارسال سلاح به لیبی شده بود، با واکنش تند آنکارا مواجه گردید.

«حامی آکسوی» سخنگوی وزارت خارجه ترکیه بامداد امروز (جمعه به وقت تهران) ضمن محکوم کردن تهدیدهای فرانسه برای تحریم کشورش، گفت نمی‌توان با تهدید به تحریم، آنکارا را ترساند.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» آکسوی با صدور بیانیه‌ای تند، اظهار داشت: «صحبت‌های رئیس‌جمهور ماکرون هیچ ارزشی برای کشور ما ندارد. تهدیدها هم به جایی نخواهد رسید».

وی ضمن بیان اینکه فرانسه بی‌طرفی خود را در موضوعات بین‌المللی از دست داده، تصریح کرد که پاریس همچنین شانس خود برای کمک به ثبات منطقه شرق مدیترانه را از دست داد و گام اشتباهی در قبال این تحولات برداشته است.

وزارت خارجه ترکیه با اشاره به ناتوانی فرانسه برای کسب نتیجه از سیاست‌های خود، گفت پاریس باید از بزرگ‌نمایی درباره خود دست بردارد و سیاستی عاقلانه و محتاطانه را در پیش بگیرد.

آکسوی ضمن تاکید بر لزوم توقف حمایت فرانسه از تشکیلات موسوم به «ارتش ملی لیبی» به فرماندهی «خلیفه حفتر» در طبرق، افزود آنکارا از پاریس انتظار دارد بین دولت مشروع لیبی که توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته شده و کودتاچی‌هایی مانند حفتر، تمایز قائل شود.

ماکرون روز گذشته طی نشست خبری مشترک با «نیکوس آناستاسیادس» رئیس‌جمهور قبرس در پاریس با درخواست تلویحی برای تحریم ترکیه و روسیه به بهانه نقض تحریم تسلیحاتی لیبی گفت، کشورش در برابر تجاوزات آنکارا، در کنار یونان و قبرس ایستاده است. 

تنش‌ها در دریای مدیترانه از سال گذشته و به دلیل تلاش‌های ترکیه، یونان و قبرس جهت عملیات اکتشاف و حفاری گاز در منطقه شدت یافته و این مسئله به پدیدار شدن تنش‌های قدیمی منجر شده است. در موضوع لیبی نیز ترکیه حامی دولت «وفاق ملی» لیبی به ریاست «فائز السراج» مستقر در طرابلس است.

[ad_2]

Source link