وقوع ۵۰ فقره آتش‌سوزی در مراتع کهگیلویه و بویراحمد

[ad_1]

به گزارش فارس، غلام‌حسین حکمتیان‌اصل در نشست خبری در خصوص روزهای سخت منابع طبیعی با گرم شدن هوا گفت: برای جلوگیری و مقابله با آتش‌سوزی مناطق بحرانی شناسایی و در برخی مناطق که  پیش‌بینی آتش‌سوزی می‌شد ۸۴ دیده‌بان مستقر کردیم.

وی به بارش‌های خوب و مطلوب بهاری اشاره کرد و گفت: با توجه به بارندگی خوب بهار پیش‌بینی افزایش آتش‌سوزی را داشتیم که ۸۵۰ کیلومتر آتش‌برد احداث شد.

وی عنوان کرد: استان در گذشته ۴۸ دستگاه دمنده داشت و تا هفته آینده ۸۳ دستگاه دیگر اضافه می‌شود، ضمن اینکه برنامه طبیعت زنده شبکه دوم سیما هم ۵۰ میلیون تومان برای خرید دمنده اختصاص داد.

وی با اشاره به اختصاص ۳۰۰ دمنده به استان تا پایان سال گفت: در هفته آینده یکصد دست لباس اطفاء حریق خریداری می‌شود، اکیپ‌ها منابع طبیعی فعال و مناطق بحرانی را به شهرستان‌ها اعلام کردیم.

حکمتیان‌اصل بیان کرد: در آتش‌سوزی‌های اخیر دو استان چهارمحال و بختیاری ۱۱ دستگاه  دمنده به استان کمک کردند که دمنده‌های چهارمحال بختیاری امانی بودند.

این مسوول با بیان اینکه ۹۰ درصد  استان را جنگل و مرتع تشکیل داده گفت: مدیریت این ۹۰ درصد جنگل و مرتع متفاوت است، منابع طبیعی با کمبود نیرو و تجهیزات مواجه است و امیدواریم امسال برخی از این مشکلات حل شود.

حکمتیان‌اصل عنوان کرد: هر ساله ۱۵ اردیبهشت در مناطق گرمسیری و اوایل خرداد در مناطق سردسیری آتش‌سوزی صورت می‌گیرد تاکنون حدود ۵۰ فقره آتش‌سوزی کوچک و بزرگ داشتیم که ۴۰ فقره آن به دلیل سرعت بالای نیروهای منابع طبیعی در زیر یک هکتار اطفاء شد. طی روزهای اخیر ۶ مورد اتش‌سوزی در بویراحمد رخ داد که در سطح زیر یک هکتار کنترل شد.

وی با بیان اینکه نزدیک به ۳۰۰ هکتار در سطوح درگیر آتش‌سوزی شد، افزود: در آتش‌سوزی‌ها عوامل انسانی دخیل بوده که البته میزان خسارت آتش‌سوزی هنوز برآورد نشده است، مواردی شناسایی شده و برخی مشکوک هستند بعد از جمع‌بندی گزارش ارائه می‌شود.

حکمتیان‌اصل بیان کرد: برخی آتش سوزی‌ها از قِبل آتش‌زدن پسماند مزارع است که خواهش داریم دستگاه‌های متولی تذکرات لازم را ارائه کنند.

مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: شبکه بسیم و رادیویی برای مناطق صعب‌العبور استان پیش‌بینی شده،ضمن اینکه پایگاه اطفاء حریق منطقه فیروزآباد بویراحمد یکی از ۱۶ پایگاه اطفاء حریق است که ۹۰ درصد تکمیل شده است.

وی خاطرنشان کرد: ۱۵۰ کیلومتر راه‌های فرعی در شهرستان بویراحمد مسدود کردیم که طبیعت آرامش داشت و مراتع رشد کرد.

حکمتیان‌اصل در پایان عنوان کرد: کرونا ضربات را برای خدمت‌رسانی بهتر در حوزه منابع طبیعی وارد کرد.

[ad_2]

Source link