چگونه کارهای عقب افتاده خود را در روزهای خانه‌نشینی سامان دهیم؟

[ad_1]

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، از اوایل اسفند سعی کردیم تا جایی که می‌توانیم کم‌تر از خانه خارج شویم و در تعطیلات نوروز هم محکوم به خانه‌نشینی بودیم. روزهای عید نوروزهمیشه پر از رفت وآمد بود اما امسال به علت شیوع ویروس کرونا در خانه و بدون دید و بازدید گذشت. این شرایط بسیاری از مردم را خسته کرده است. بسیاری از آن‌ها در این مدت غذاها و طعم‌های جدید را امتحان کرده‌اند، بسیاری نان و شیرینی پخته‌اند و بازی‌های دسته‌جمعی حضوری یا مجازی را امتحان کرده‌اند. اما هر چقدر هم به کارهای سرگرم‌کننده، فیلم دیدن و کتاب خواندن هم زمان خودمان را گذرانده باشیم، ممکن است کسالت بر ما غلبه کند. آیا می‌توانیم از این کسالت تا حدی عبور کنیم و روزهای شادتری را سپری کنیم؟

انجام کارهای عقب‌افتاده

انجام دادن کارهای عقب‌افتاده به ما کمک می‌کند آرامش روانی را تجربه کنیم و احساس مفید بودن داشته باشیم. برای سامان دادن به کارهای عقب‌افتاده اقدامات ساده‌ای در دسترس ما است که به اختصار به آن‌ها می‌پردازیم.

برنامه‌ریزی با روش بولت ژورنال

خیلی از ما تا حرف از بولت ژورنال می‌شود، فکر می‌کنیم باید دفترچه‌ای خاص داشته باشیم و مدت‌های طولانی را صرف پیدا کردن دفترچه مطلوب می‌کنیم. تنها نکته‌ای که یک دفتر را برای برنامه‌‎ریزی مناسب می‌کند، سبک بودن آن برای حمل است. کتابی که به راحتی در کیف جا شود و وزن کمی داشته باشد.

در مورد بولت ژورنال بخوانید. کارهایی که می‌خواهید انجام بدهید را یادداشت کنید. احتمالا شما از فکر کمدهای نامرتب، پرده‌ها و ملحفه‌های نه چندان تمیز چنان اذیت می‌شوید که نمی‌دانید به قول معروف از کجا شروع کنید. دفتر را بردارید و همه کارهای عقب‌افتاده‌تان را یادداشت کنید. در حین کارهایتان ممکن است نکاتی را به یاد آورید، آن‌ها را یادداشت کنید.

بعد از یک یا نهایتا دو روز، شما لیست کاملی از کارهایی دارید که در این مدت می‌توانید از خانه‌نشینی و دوری از ارتباطات اجتماعی استفاده کنید و به آن سامان دهید.

بدون شک بعد از انجام دادن هر کدام از این کارها علاوه بر اینکه کاری انجام داده‌اید و زمان خود را تلف نکرده‌اید، انرژی مضاعفی به علت پیش بردن کارتان دریافت خواهید کرد.

احساس می‌کنید درست است در خانه ماندن و دوری از ارتباطات اجتماعی موقت کار ساده‌ای نیست، اما همین که کاری را پیش برده‌اید شادی را احساس می‌کنید و از عملکردتان راضی‌تر می‌شوید.

شما در کنار کارهای خانه و غذا پختنی که جدی‌تر از سابق شده است، فیلم دیدن، کتاب خواندن، بازی و حتی دورکاری، وقت مناسبی برای انجام کارهای عقب‌افتاده تحصیلی، شغلی، آموختن زبان خارجی، تمیزی و مرتبی لوازم شخصی در خانه دارید که می‌توانید با برنامه‌ریزی از پس آن برآیید.

کارهای واجب آغاز سال

برخی از کارها را بهتر است در آغاز سال انجام دهیم. این هفته‌ها می‌توانیم به انجام این کارها توجه کنیم:

· رزومه تحصیلی و شغلی خود را به روز کنید.

· روی برخی از پروژه‌های بلند مدت تمرکز کنید.

· بودجه خود را مجددا ارزیابی کنید.

· کارهای عقب‌افتاده شغلی، تحصیلی، نظافت لوازم شخصی منزل و… را اولویت دهید.

[ad_2]

Source link